Żyrandole oświetlające kościoły

 

Przestrzeń wnętrza kościoła jest strefą o szczególnym charakterze, szczególnie dla osób wyznających daną religię, którą kultywuje się właśnie w tej świątyni, więc wyposażenie jej wnętrza jest tak samo ważne, dla każdej z nich, tak jak i każde z wyznań ma niepodważalne i nie poddane ocenie.

Żyrandole dopasowane do przestrzeni kościelnej

żyrandol do kościołaPrzestrzeń, mając na myśli powierzchnię, jaką zajmuje kościół, może być wieloraka, jednakże jej oświetlenie jest niezwykle znaczące dla grupy wiernych, związanych z tą parafią. Czasy ciemnych, mrocznych budynków, oświetlonych małymi lampkami,oraz niewielkimi wykuszami okiennymi, dającymi mały promień światła, czego przykładem są kościoły w stylu romańskim, które w czasach nam obecnych spełniają zupełnie inne funkcję, toteż zaopatrzenie tych wnętrz wymagało odpowiedniego zaopatrzenia w sztuczne oświetlenie.Żyrandol do kościoła ma nie tylko oświetlać i tym samym prezentować swoje walory na przykład malowidła ścienne, obrazy czy rzeźby o surowym charakterze, taka bowiem tendencja panowała w epoce powstawania budowli. Jej oświetlenie dużymi dającymi odpowiednią jasność wnętrza żyrandolami, również możemy traktować w dwojaki sposób, jako podstawową funkcję – oświetlenie, oraz wzbogacenie wnętrza i podkreślenie rangi i przepychu kościelnych budowli. Żyrandol do kościoła zazwyczaj jest sporych rozmiarów, nierzadko pozłacany , bądź pokrywany substancjami emitującymi złoto. Ponadto jako element zdobniczy traktuje się i stosuje podkreślające wartość żyrandola – sztuczne kryształy odbijające światło i dające dodatkowy efekt zdobniczy. Elementy wyposażenia wnętrza kościoła mają zdobić i wywierać na przebywającym w takim wnętrzu, podziw i dumę, i nie dotyczy to wyłącznie żyrandoli.

Więc dobór oświetlenia i jego prezencja są niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, iż wierni poszukujący oparcia w wyznaniu, znacznie lepiej czują się w budynkach , które charakteryzuje jasność, mająca dla nich znaczenie symboliczne.