Zastosowanie ogranicznika przepięć do ochrony instalacji

Ogranicznik przepięć to urządzenie, które kiedyś było nazywane odgromnikiem. Czasem można spotkać nazwę ochronnik przepięciowy. Z języka angielskiego ogranicznik przepięć to surge arrester. Jest to specjalistyczne urządzenie, którego zadaniem jest ochrona aparatury elektrycznej.

Profesjonalna ochrona instalacji elektrycznej – odgromniki

ochronny ogranicznik przepięćOgranicznik chroni przede wszystkim przed przejściowymi przepięciami. W przypadku prądu następczego bardzo ważne jest ograniczanie czasu trwania oraz częstotliwości prądu. Przepięcia przejściowe mogą powstawać w różnych sytuacjach. Zazwyczaj dochodzi do przepięć podczas załączania lub wyłączania nieobciążonej linii napowietrznej. Dochodzi też do tego w przypadku uderzenia pioruna. Kiedy piorun uderza w linię napowietrzną, powstaje przepięcie. W ten sposób niszczą się izolację i inne elementy sieci. Taki ochronny ogranicznik przepięć znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Nie da się ukryć, że odgromniki to urządzenia drogie. Takie ograniczniki stosuje się tylko i wyłącznie do ochrony ważnych elementów sieci. Wśród nich znajdują się transformatory lub generatory albo w domkach jednorodzinnych. W domach odgromniki chronią całą instalację elektryczną przed jej zniszczeniem. Jeśli chodzi o domy, to główną przyczyną niszczenia instalacji elektrycznej są właśnie pioruny. Nigdy nie wiadomo, czy piorun nie uderzy w dom i nie zniszczy instalacji. Czasem nawet zabezpieczenie piorunochronem nie jest w stanie pomóc. Dodatkowo warto mieć właśnie odgromnik, który zapewnia praktycznie 100% ochrony przed takimi sytuacjami.

Wymiana całej instalacji elektrycznej jest na pewno znacznie droższa, aniżeli zakup ogranicznika. Takie urządzenia można kupić w wielu sklepach stacjonarnych, ale również w internecie. Warto postawić na odgromniki znanych i cenionych marek, które sprawdzą się w każdej sytuacji.