Właściwości i zastosowanie pianki PUR i PIR

Ze względu na rosnące koszty energii, oraz podnoszone wymagania związane z izolacją budynków, wybór odpowiednich materiałów staje się najważniejszą decyzją. Dotyczy to nie tylko inwestorów i projektantów, ale również właścicieli budynków już zamieszkałych.

Różne możliwości zastosowania pianek poliuretanowych

ocieplenie poddasza piankąW związku z szerokim wachlarzem możliwości zastosowania pianek, możemy wyróżnić następujące produkty oferowane na rynku: izolacje techniczne, natryski, płyty izolacyjne, płyty warstwowe. Izolacje techniczne, to produkty które są dostosowane do elementu, który ma być zaizolowany np. rury, zbiornik, urządzenia itp. Są wykonywane jako produkty wycinane lub odlewane, w zależności od zapotrzebowania. Najbardziej powszechna staje się jednak metoda natryskowa, która dzięki uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia, doskonale uszczelnia i izoluje miejsca trudno dostępne. Przystosowane do tego celu urządzenie natryskowe, pozwala na bardzo skuteczne i szybkie ocieplenie poddasza pianką. Oprócz dużej skuteczności jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia ludzi i zwierząt. Może być wykorzystana zarówno na całej powierzchni budynku jak i na poszczególnych jej elementach. Innym materiałem, są płyty izolacyjne w okładzinach elastycznych (np. laminat, papier kompozytowy). Głównie stosowany jest na dachy, ściany, posadzki, sufity podwieszane oraz fundamenty. Podobnym produktem są płyty warstwowe w okładzinach metalowych, które mogą być wykorzystywane w wielu branżach. Stosowane są do obudowy hal przemysłowych, magazynowych, logistycznych, obiektów handlowych, biurowych, sportowych, oraz jako płyty chłodnicze na obudowy zimnochronne dla chłodni i mroźni.

Zastosowanie pianek, oraz ich różne formy użytkowania wynikają głównie z ich doskonałych parametrów izolacyjnych. Deklarowana wartość współczynnika przewodzenia ciepła może wynosić nawet 0,023 W/mk, a bardzo dobre właściwości mechaniczne znacznie zmniejszają ryzyko odkształcenia lub uszkodzenia izolacji.