Urządzenia naciągające i zaciskające do taśm stalowych

Bandownice to urządzenia, które mają wiele zastosowań w przemyśle – zwłaszcza w pakowaniu i ochronie różnych przedmiotów. Mogą być stosowane do opakowywania tworzywami sztucznymi np. folią ochronną, ale również mocnymi materiałami tj. taśma stalowa.

Nawijanie taśm stalowych za pomocą bandownic

bandownica do taśmy stalowejWyróżnia się zarówno urządzenia naciągające jak i urządzenia zaciskające. Najczęściej jednak oba urządzenia są ze sobą połączone i w ten sposób działa bandownica. Jedne urządzenia wykonują nacięcie podwójne z przetłoczeniem, a inne nacięcie pojedyncze z przetłoczeniem. Do tego należy dobrać odpowiednią grubość taśmy stalowej. Taśmą stalową można zabezpieczyć różne materiały w przemyśle. Metalowe pręty mogą być otoczone taśmą stalową, by można je było swobodnie przewieźć z miejsca na miejsce. Taśma z tworzywa sztucznego uległaby rozerwaniu przy tak dużym ciężarze. Dlatego bandownica do taśmy stalowej to must-have każdego przedsiębiorstwa przemysłowego. Urządzenie zużywa sprężone powietrze zarówno do naciągania jak i zaciskania. Wartość sprężonego powietrza wyrażana jest w jednostkach – barach. Zawsze należy sprawdzać zużycie na naciąganie i zaciskanie przed zakupem urządzenia. Do urządzeń nawijających przydają się również akcesoria. Wśród nich znajdują się dyspensery, które dozują taśmę, ale również specjalne nożyce do cięcia taśmy.

Dyspensery sprzedawane są w różnych modelach – może to być np. wygodny model na wózku, z którego korzystanie jest bardzo przyjemne i bezproblemowe. Rama wózka musi być wykonana z solidnej obudowy stalowej. Do tego w urządzeniu musi znajdować się hamulec zwoju taśmy oraz zapinki. Nożyce należy dobierać odpowiednio do grubości i szerokości taśmy. Im grubsza taśma tym lepsze nożyce będą potrzebne – zazwyczaj nożyce do cięcia o większej długości ramion.