Szamba dwukomorowe, czyli zwiększenie pojemności zbiornika

Przeciętna rodzina zamawia szambowóz do wywozu nieczystości raz w miesiącu. Jest to optymalne rozwiązanie, bo czasem już po dwóch tygodniach może dojść do wypełnienia zbiornika, jeśli rodzina produkuje dużo nieczystości.

Szamba jednokomorowe i dwukomorowe – orientacyjne ceny instalacji

duże szamba betonowe z WarszawyNieczystości te trafiają do szamba betonowego (jeśli nie ma przyłącza kanalizacyjnego). Ceny szamb wcale nie są takie duże. W Polsce bardzo chętnie wybierane są szamba betonowe, ponieważ są tańsze. Przykładowo: zbiornik betonowy o pojemności 5 m3 można kupić już za ok. 1000 zł. Takie zbiorniki nie wystarczają jednak na długo. Raczej montuje się je tam, gdzie korzysta się z budynków okazjonalnie. Małe zbiorniki o pojemności 5 m3 nadają się idealnie dla domków letniskowych. Z kolei duże szamba betonowe z Warszawy są już nieco droższe, ale ich cena nadal jest okazyjna w porównaniu z szambami plastikowymi. Przy domach jednorodzinnych dość często stosuje się szamba dwukomorowe, które mają pojemność 12 m3. Takie szambo kosztuje od 2 do 3 tysięcy złotych. Do tego dochodzi oczywiście montaż szamba betonowego, który wcale nie jest łatwy. Cena montażu może wynosić nawet 2 tysiące, ale warto sprawdzić oferty kilku firm, bo niektóre nie biorą za montaż nic i jest to usługa gratisowa. Jeśli chodzi o szamba dwukomorowe, to jest to stosunkowo nowe rozwiązanie. Takie szamba służą do oddzielania w komorach nieczystości stałych od płynnych. W ten sposób powstaje przydomowa mini oczyszczalnia ścieków.

Później można oczywiście przerobić takie szamba dwukomorowe betonowe na prawdziwą przydomową oczyszczalnię. Dwie komory zdecydowanie zwiększają pojemność szamba. Dodatkowo można stosować środki, które zwiększają biodegradowalność odchodów. Dzięki tym środkom zmniejsza się objętość zanieczyszczeń gromadzonych w zbiornikach betonowych.