Sprężarka śrubowa olejowa

 

Sprężarki to urządzenia które służą sprężaniu gazu, sprężony gaz uzyskuje się poprzez zmniejszenie przestrzeni pomiędzy śrubami wlotowymi i wylotowymi. Sprawność urządzenia zależy właśnie do szczelności między śrubami, oraz między śrubami, a obudową. W tym artykule przybliżę Wam nieco bardziej temat sprężarek olejowych, tak więc jeżeli jesteście zainteresowani tym dość skomplikowanym tematem, zapraszam do dalszej lektury.

Cechy sprężarki śrubowej olejowej

sprężarka śrubowa olejowaObecnie dąży się do tego, aby sprężarki miały jak najmniejsze rozmiary i były jak najbardziej wygodne w użyciu. Sprężarka śrubowa może być stosowana w instalacjach przemysłowych czy na placach budowy, gdzie zasilają one maszyny budowlane. Aby uszczelnić przestrzenie pomiędzy śrubami, a także ochłodzić element sprężający stosuje się olej wpuszczany do komory sprężania, sprężarka śrubowa olejowa jest bardzo przemyślanym urządzeniem. Na samym początku olej zostaje odseparowany, kolejno jest on chłodzony i filtrowany, aby mógł z powrotem wrócić do komory sprężania. Tak sprężone powietrze zawiera stałe cząstki oleju oraz wody, jest to jednak niekorzystne dlatego zostają one usuwane w trakcie dokładnej filtracji.  Ten zabieg jest konieczny aby w bezpieczny sposób uzdatniona woda była doprowadzona do instalacji kanalizacyjnej. Sama konstrukcja sprężarki śrubowej dąży do tego, aby uniknąć wszelkich drgań i wibracji, dlatego nie wymagają one dodatkowego zastosowania amortyzatorów sprężynowych, jednak dla bezpieczeństwa i pewności sprężarki zazwyczaj posiadają tłumiki wibracji.

Temat sprężarek śrubowych jest dość skomplikowany, jednak samo urządzenie jest bardzo potrzebne i  niezastąpione.  W kolejnictwie zapewniają one na przykład odpowiednie ciśnienie powietrza w przewodach hamulcowych, świetnie sprawdzają się także na placach budowy gdzie trudne jest zainstalowanie urządzenia stacjonarnego.