Różnica między laserową grawerką rastrową i wektorową

Z reguły grawerki laserowe wykorzystujące technologię grawerowania laserowego mogą pracować w trybie rastrowym lub wektorowym. Punkt, w którym wiązka lasera dotyka powierzchni, powinien znajdować się na płaszczyźnie ogniskowej układu optycznego lasera i zwykle jest synonimem jego punktu ogniskowej. Ten punkt jest zazwyczaj niewielki, być może mniejszy niż ułamek milimetra (w zależności od długości fali optycznej).

W grawerce laserowej laser może być pulsujący

grawerka laserem warszawaTylko obszar wewnątrz tego punktu centralnego zostaje znacząco zmieniony, gdy promień lasera przechodzi nad powierzchnią. Energia dostarczana przez laser zmienia powierzchnię materiału w punkcie centralnym. Może podgrzać powierzchnię, a następnie odparować materiał, a materiał może pękać i złuszczać się z powierzchni. Przecinanie farby metalowej części jest zasadniczo sposobem grawerowania laserowego materiału. Jeśli materiał powierzchniowy odparuje podczas grawerowania laserowego, prawie zawsze wymagana jest wentylacja za pomocą dmuchaw lub pompy próżniowej, aby usunąć szkodliwe opary i dym powstające w tym procesie oraz usunąć zanieczyszczenia z powierzchni, aby umożliwić kontynuowanie działania lasera . Laser może bardzo skutecznie usuwać materiał, ponieważ wiązkę lasera można zaprojektować tak, aby dostarczał energię na powierzchnię w sposób, który przekształca wysoki procent energii świetlnej w ciepło. Wiązka jest silnie skupiona i skolimowana – w większości materiałów nieodblaskowych, takich jak drewno, tworzywa sztuczne i emalie, konwersja energii świetlnej na ciepło jest większa niż efektywność. W ten sposób działa grawerka laserem warszawa zaś jest miejscem, gdzie tego typu usługi zyskują na popularności. Jednak  urządzenie do grawerowania laserowego może dość szybko się nagrzać. Wymagane są skomplikowane systemy chłodzenia dla lasera.

Alternatywnie wiązka lasera może być pulsowana, aby zmniejszyć ilość nadmiernego nagrzewania. Różne wzory mogą być wygrawerowane poprzez zaprogramowanie kontrolera do przemierzania określonej ścieżki wiązki laserowej w czasie. Ślad wiązki laserowej jest starannie regulowany, aby uzyskać stałą głębokość usuwania materiału.