Różne rodzaje firan

W dzisiejszych czasach firany nie zawsze muszą kojarzyć nam się z ciężką i słabo przepuszczającą światło koronką, z której najczęściej wykonywane były produkty tego typu w dawnych latach. Do naszej dyspozycji są firany wykonywane z różnych, często niewiarygodnie lekkich, materiałów, a ich asortyment jest bogaty w różne rozmiary i wzory.

Dobór firany ze względu na właściwości

firany na duże oknaChociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy, firany wykonywane z różnych materiałów, cechują się różnymi właściwościami. Przez to może okazać się, że niektóre z nich spełnią nasze oczekiwania lepiej od innych. Jeśli, np. poszukujemy firany na duże okna, prawdopodobnie – ze względu na rozmiar tego typu firany – trudno będzie nam wyobrazić sobie prasowanie tego typu elementu dekoracyjnego naszego mieszkania. Z tego też względu lepiej w takich okolicznościach sprawdzi się firana wykonana z materiału odpornego na zagniecenia, czyli, np. z żakardu. Z drugiej strony, jeśli w danym pomieszczeniu obserwujemy dużą obecność kurzu, to decydując się na firanę żakardową musimy liczyć się z jej częstym praniem, jeśli będziemy chcieli cieszyć się zawsze śnieżną bielą jej materiału, ponieważ żakard jest podatny na zbieranie kurzu. Warto pamiętać, że firany, które będą wymagały od nas prasowania dla osiągnięcia właściwego efektu, to m.in. firany wykonane z woalu, które świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy chcemy ograniczyć ilość wpadającego do pomieszczenia światła słonecznego.

Popularnymi materiałami, z których wykonywane są firany, poza wspomnianym już żakardem i woalem, są jeszcze organza i tiul. Oba te materiały wymagają od nas szczególnej uwagi dotyczącej czyszczenia, warto więc przed podjęciem decyzji zapoznać się ze specyfiką tych materiałów.