motoreduktor

Rodzaje motoreduktorów

Klasyfikacja zarówno pojęć teoretycznych, jak i fizycznych przedmiotów jest jedynym sposobem na utrzymanie porządku w naszych zasobach wiedzy, przeprowadzanych przez nas transakcjach i niezbędna dla zachowania naszego bezpieczeństwa.

Jakie mogą być rodzaje motoreduktorów

motoreduktorWażne jest to zwłaszcza w różnych gałęziach przemysłu – od spożywczego i chemicznego po ciężki. Przykładem klasyfikacji urządzeń przeprowadzonej w zależności od sposobu ich konstrukcji są motoreduktory. Wyróżniamy kilka rodzajów, a chyba najpopularniejszym są motoreduktory walcowe. Ich nazwa bierze się z zastosowanego w nich rodzaju przekładni. Motoreduktor walcowy wyposażony jest w przekładnię walcową – najczęściej używany rodzaj przekładni o dwóch kołach zębatych leżących na tej samej płaszczyźnie i o równoległych osiach. Innym rodzajem motoreduktora jest motoreduktor ślimakowy. Jak zapewne nietrudno się domyślić, jest on wyposażony w przekładnię ślimakową, czyli taką, w której osie zębatek są do siebie prostopadłe i leżą w dwóch płaszczyznach. Jedna z zębatek ma kształt gwintowanego wirnika śrubowego, a druga jest tak zwanym kołem ślimakowym z zębatkami o wklęsłym przekroju. Tego rodzaju mechanizmy stosuje się na przykład w dźwigach i podnośnikach. Oprócz tych już wymienionych, wyróżniamy również motoreduktory płaskie – podobne w konstrukcji do walcowych, a także stożkowe i planetarne.

Zastosowany rodzaj przekładni ma wpływ na sposób wykorzystywania urządzeń, ale jest to temat bardzo obszerny, który z powodzeniem mógłby stanowić treść odrębnego artykułu.

Artykuł napisany przy współpracy z http://sempolska.com.pl