Profilaktyka jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym

 

Wiele osób udaje się do gabinetu stomatologicznego dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna się dziać – najczęściej pojawia się ból, który przybiera na sile. Trzeba jednak pamiętać o profilaktyce jamy ustnej, a w szczególności uzębienia.

Przegląd uzębienia i usuwanie kamienia nazębnego

dentysta w Olsztynie - cennikJuż od dziecka należy pojawiać się u dentysty co najmniej raz w roku, a optymalnie dwa razy w roku. Chodzi tutaj o przeglądy jamy ustnej. Specjalista przy pomocy profesjonalnych narzędzi jest w stanie bezboleśnie zbadać każdy ząb. Wystarczy do tego lusterko stomatologiczne i szpatułka. Lekarz dentysta przegląda po kolei zęby znajdujące się w obu łukach zębowych. Oceniane są siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe. Jeśli dentysta zauważy braki, ubytki w zębach, na pewno od razu się tym zajmie. Takie wizyty są darmowe, jeśli ktoś korzysta z usług refundowanych przez NFZ. Stali klienci prywatnych gabinetów stomatologicznych również często mogą liczyć na darmowe przeglądy. Jeśli chodzi o takie kwestie jak dentysta w Olsztynie – cennik, to tutaj wiele zależy od renomy i możliwości diagnostycznych danego gabinetu stomatologicznego. Wiadomo, że u specjalisty płaci się za wizytę znacznie więcej. W pierwszej kolejności pacjenci przychodzą jednak do zwykłych gabinetów, gdzie leczy się zachowawczo. Oczywiście lekarz dentysta może odesłać pacjenta z konkretnych problemem do specjalisty: dzieje się tak często w przypadku ekstrakcji ósemek, czyli zębów mądrości.

Te powinny być wyrywane metodą chirurgiczną przez specjalistę. Przy okazji przeglądu lekarze zachęcają też do wykonania skalowania i piaskowania zębów. Jest to zabieg, który ma na celu usunięcie z zębów płytki nazębnej, która niszczy zęby i może przyczyniać się do powstawania ubytków i jeszcze większej próchnicy. Zabieg ten jest szybki i bezbolesny.