Poprawienie wydajności tartaków

Jedną z podstawowych i niezbędnych w dzisiejszych czasach maszyn tartakach i zakładach stolarskich jest wielopiła. Charakteryzuje się tym, że jest to maszyna elektryczna stosowana w przemyśle drzewnym, przeważnie zasilana napięciem 3-fazowym. Wykorzystują zarówno małe zakłady, jak i wielkie tartaki.

Czy zakup wielopiły to dobry pomysł?

wielopiła do desekZadaniem wielopiły do desek jest obróbka przetartego już wstępnie drewna (pryzmy). Przeważnie za jej pomocą wycina się deski i listwy. Sama nazwa wskazuję, że jej podstawową cechą charakterystyczną jest to, że posiada wiele pił (tarczowych, lub taśmowych) pracujących równolegle. To rozwiązanie powoduję dużą oszczędność pracy podczas obróbki drewna. Praca wielopiły polega na tym, że z gotowej prymy, ustalamy wymiary materiału jaki chcemy uzyskać. Zgodnie z wytycznymi, ustawiamy piły w takich odległościach w jakich ma przebiegać cięcie. Ważne, by wsiąść pod uwagę grubość piły i uwzględnić ją w ustawianiach. Ustawianie pił odbywa się mechanicznie , lub automatycznie. Jest to zależne od maszyny i danego modelu. Następnie pryzmę wkładamy do maszynie i puszczamy przez piły. Często wielopiła do desek wyposażona jest w posuw automatyczny, powoduje to jej lekkość i łatwość w obsłudze. Cecha ta umożliwia, także obsługę urządzenia przez jednego pracownia. Deski wycięte z maszyny jest już gotowym według ustaleń produktem. Zaletą wielopiły jest to, że jednorazowym przepuszczeniem pryzmy przez maszynę otrzymujemy kilka sztuk gotowych desek, lub listew.

Na rynku drzewnym, konkurencja jest bardzo wysoka. Spowodowane to jest szerokim importem i eksportem drewna. Zakup wielopiły początkowo może wydawać się drogi i nie opłacalny, jednak patrząc na zwiększenie wydajności i ograniczenie kosztów pracownika może okazać się to świetnym pomysłem.