Pompy do szlamu

Zawód strażaka wiąże się często z uczestniczeniem w niecodziennych i niebezpiecznych sytuacjach. Muszą oni radzić sobie i pomagać innym podczas pożarów, wypadków drogowych czy powodzi. W swojej pracy potrzebują niezbędnego sprzętu, który ułatwia im wykonywanie ciężkich zadań. Do czego służą pompy szlamowe?

Pompy szlamowe, czyli element wyposażenia strażackiego

pompa szlamowaPowódź miasta czy wsi może wystąpić w najmniej oczekiwanych momentach. Może to być zalanie jednego budynku, na przykład wskutek pęknięcia rury kanalizacyjnej. Niekiedy dochodzi do powodzi całych miejscowości, ulice zalewane są hektolitrami wody. Przyczyny mogą być różne, od uszkodzeń tam i zapór wodnych, przez ulewne deszcze i wylanie rzeki z koryta. Pomoc w takich katastrofach niosą zastępy straży pożarnej, które wyposażone są w odpowiedni sprzęt ratowniczy. Jest nim na przykład łódź ratunkowa, na którą strażacy mogą zabierać mieszkańców z ich zalanych posesji i odwozić w bezpieczne miejsca, przeznaczone na schronienia tymczasowe. Kolejnym niezbędnym sprzętem, który musi znajdować się na stanie wozów strażackich, jest pompa szlamowa, która umożliwia usunięcie wody z wnętrza budynków. Woda ta często jest bardzo brudna, zanieczyszczona różnymi odpadami czy nawet glonami, tworzącymi szlam. Właśnie w takich przypadkach najlepiej sprawdzi się pompa, która pozwoli na usunięcie całości szlamu z wnętrza budynku czy piwnicy. Pompy takie są niezatapialne i wodoodporne, z pewnością poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. W ciągu godziny wypompowują nawet kilka tysięcy litrów płynu.

Niezawodnym i niezastąpionym urządzeniem, które używane jest przez strażaków podczas powodzi, jest pompa wypompowująca szlam. Jest to szybki i prosty sposób na pomoc ludziom, którzy zostali dotknięci zalaniem. Poradzi sobie ona nawet z bardzo zanieczyszczoną wodą, przygotowując grunt pod osuszanie budynków.