Oznaczenia na drodze

 

Swoimi samochodami codziennie przejeżdżamy od kilkudziesięciu do setek kilometrów. Pewnie nie raz zauważyłeś dziwne a za razem charakterystyczne słupki na drodze z numerkami i być może zastanawiałeś cię  co one oznaczają i w jakim celu stoją. Co powinienem o nich wiedzieć?

W jakim celu na drodze stoją słupki?

Słupki drogoweWiele razy wyjeżdżaliśmy gdzieś poza miasto, jechaliśmy szosą koło lasu lub w terenie niezabudowanym. Mijaliśmy charakterystyczne słupki drogowe. Co powinniśmy wiedzieć o słupkach drogowych? Są to słupki drogowe, które są zwane też słupkami kilometrażowymi i stoją w równej odległości od siebie, równej 100 metrów. Na słupkach są umieszczone specjalne odblaski biało czerwone, co pozwala na dostrzeżenie ich nawet w nocy kiedy nie ma innego źródła światła, jak nasze reflektory. Każdy słupek ma konkretny numer i to jest najważniejsza cecha naszych słupków. Pierwsza cyfra znajdująca się na słupku jest numerem drogi. Następna informuje nas na którym kilometrze tej drogi jesteśmy obecnie. Następny mówi o setkach metrów każdego kilometra. Jest to bardzo przydatne na przykład jeżeli zabłądzimy, lub przytrafi się nam wypadek. Dzięki tym oznaczeniom będziemy w stanie powiadomić kogoś gdzie dokładnie się znajdujemy.  Słupki takie są bardzo pomocne i niekiedy mogą uratować nam życie dlatego powinniśmy wiedzieć jak w razie konieczności je czytać. Taka wiedza się przydaje, dlatego powinniśmy się tą wiedzą podzielić z naszymi najbliższymi, żeby w razie problemów umieli sobie poradzić.

Słupki drogowe stoją w równej odległości od siebie i nie stoją tak bez powodu. Każdy zawiera ważna informację na temat naszej lokalizacji. W razie wypadku jeżeli podamy dokładnie informacje, podane na słupkach, z łatwością zostaniemy znalezieni przez służby medyczne.