Oszczędzanie dzięki rekuperacji

Współczesne domy budowane są w nowych technologiach, dlatego są coraz bardziej szczelne oraz ciepłe. Jak wiadomo w takich domach wentylacja grawitacyjna zawodzi, ale wyjściem z takiej sytuacji jest montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli rekuperacji.

Rekuperacja, czyli sposób na odzysk ciepła

rekuperacja w domuW klasycznej wentylacji bez możliwości odzysku ciepła zimne powietrze z zewnątrz nawiewane jest do naszych pomieszczeń dzięki systemowi kanałów nawiewnych, tam pochłaniane są wszelkie zanieczyszczenia, które usuwane są kanałami wywiewnymi bezpośrednio za budynek. Wraz z nim z naszego budynku ucieka również ciepło, które zużyliśmy do jego ogrzania podczas jego pobytu w naszych pomieszczeniach. Jeśli jednak oba strumienie zarówno wywiewne jak i nawiewne zostaną przepuszczone przez wywiewnik część ciepła z powietrza wewnętrznego da się odzyskać i przekazać je powietrzu nawiewanemu nie mieszając się z nim. Dzięki temu oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie oraz znacznie poprawiamy komfort mieszkania. Wymiennik ciepła odpowiedzialny za odzyskiwanie ciepła wchodzi w skład większego urządzenia zwanego także centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła lub rekuperatorem. Oprócz wymiennika posiada on także inne elementy takie jak wentylatory (nawiewny i wywiewny), filtry a niekiedy nawet grzałkę. Do odzysku ciepła stosuje się różnego rodzaju wymienniki ciepła, krzyżowe, przeciwprądowe oraz obrotowe. Rekuperacja w domu to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzać na rachunkach a także cenią sobie komfort.

Zanim jednak zdecydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła warto najpierw poszukać odpowiedniego fachowca z dużym doświadczeniem, ponieważ tylko prawidłowy montaż instalacji gwarantuje oszczędności.