Na czym polega hydroizolacja?

 

Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania w bloku, z pewnością przed jego zakupem kierowaliśmy się między innymi wyposażeniem w balkon. Dla wielu jest to nie tylko dodatkowa przestrzeń, ale przede wszystkim jedyne miejsce wypoczynku w ciepłe wieczory. Warto zatem zadbać, aby jego wykonanie przyniosło nam same korzyści bez jakichkolwiek niechcianych skutków nieodpowiedniej konstrukcji.

Odpowiednie zabezpieczenie balkonu przed wodą

hydroizolacja na balkonNieodpowiednio wykonana konstrukcja balkonu może doprowadzić nie tylko do odpadania położonych na nim płytek, ale nawet pęknięcia płyty betonowej. Szczelnie wykonana hydroizolacja na balkon zapobiega długotrwałemu kontaktowi betonu z wodą, która gromadzi się na powierzchni na przykład po silnych opadach deszczu. Dzięki niej nasz balkon będzie prawidłowo spełniał swoje funkcje bez jakiejkolwiek ingerencji w postaci remontu. W przypadku wykonywania hydroizolacji niezwykle ważny jest wybór odpowiednich materiałów dostępnych w większości marketów budowlanych. Niezwykle ważna jest zasada, że im większa powierzchnia balkonu, tym większa elastyczność zastosowanych materiałów. Najlepiej w takim przypadku sprawdzą się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej w której skład wchodzą również polimery. Są one niezwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak ujemne temperatury. Ponadto charakteryzują się wysoką szczelnością. Istotną rolę w przypadku hydroizolacji balkonów odgrywa wykonanie uszczelnienia podpłytkowego o odpowiednim spadku. Zapewni on swobodny spływ wody deszczowej z powierzchni, która zwykle gromadziłaby się na niej i niszczyła konstrukcje.

Z pewnością każdy posiadacz balkonu wie jak cenne są spędzone na nim chwile w towarzystwie bliskich osób w letnie wieczory. Jeśli często z niego korzystamy warto już na etapie budowy domu bądź remontu mieszkania pomyśleć o odpowiedniej hydroizolacji, która pozwoli nam cieszyć się nim na długie lata.