Mydelniczka – dodatek dekoracyjny do łazienki

Otwarty, często płytki, pojemnik lub platforma, na której można położyć kostkę mydła do wyschnięcia określa się mianem mydelniczki. Mydelniczki zwykle znajdują się w zlewie, prysznicu oraz wannie lub w ich pobliżu. Większość mydelniczek jest wykonana z materiałów wodoodpornych, takich jak plastik, ceramika, metal lub szkło, choć niektóre są wykonane z bambusa.

Główne zalety mydelniczki łazienkowej

mydelniczka retroPorcelanowy spodek lub gąbka mogą również służyć jako mydelniczka, np. mydelniczka retro. Mydelniczka mieści mydło w kostce, natomiast dozownik mydła mieści mydło w płynie lub mydło w pianie. Elementy projektu mydelniczki obejmują bezpieczeństwo, wentylację, czystość, rozmieszczenie, estetykę i koszty. Gdy mydelniczka jest częścią zestawu akcesoriów do kąpieli, można wykorzystać skoordynowany projekt całości. Ze względu na ich zamierzone zastosowanie w wilgotnych i potencjalnie niebezpiecznych środowiskach, większość mydelniczek jest zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie. Takie funkcje obejmują nietłukące się materiały, antypoślizgowe powierzchnie, zaokrąglone krawędzie i bezpieczne elementy instalacyjne, np. elementy do montażu na ścianie czy przyssawki. Osadzanie lub wyjmowanie śliskiej kostki mydła jest ułatwione dzięki otwartej lub półotwartej konstrukcji z boku. Większość mydelniczek, również mydelniczka retro, to samodzielne akcesoria, których rozmieszczenie zależy od użytkownika, choć niektóre są wbudowane w zlew, prysznic lub wannę. Samodzielne mydelniczki mogą być całkowicie przenośne lub mogą zawierać opcje półstałej lub stałej instalacji na powierzchni poziomej lub pionowej.

Umieszczenie mydelniczki poza obwodem strumienia kranu lub prysznica pomaga mydłu uniknąć nadmiernej erozji. Otwory wentylacyjne mydelniczki pozwolą osuszyć i wysuszyć kostkę mydła, nie wchodząc w kontakt z powierzchnią zlewu. Jeśli mamy mało miejsca, warto zwrócić uwagę na mydelniczki, które można zamontować na ścianie.