Ładowarki do telefonów komórkowych

Kiedy  rodzice kupili mi pierwsze telefon komórkowy w najśmielszych snach nie wyobrażałem sobie, że dwadzieścia lat później praktycznie każdy Polak będzie miał swoją komórkę i to z dostępem do Internetu oraz aparatem fotograficznym. Dziś komórki mają nawet dzieci w szkole podstawowej, jednak dzisiejsze telefony w jednym elemencie są gorsze, niż pod koniec lat dziewięćdziesiątych. 

Nowoczesne ładowarki do smartfonów

ładowarkiNowoczesne telefony nie mogą pochwalić się tak długą pracy na jednym ładowaniu baterii, jak komórki z końca lat dziewięćdziesiątych. Wynika to oczywiście z tego, że wtedy telefon służył niemal wyłącznie do rozmów telefonicznych, które z uwagi na koszt trwały krócej niż dziś, natomiast obecne telefony spełniają funkcję telefonu, aparatu fotograficznego, kamery i komputera w jednym. Nic dziwnego, że wymagają częstszego ładowania. Na szczęście nowoczesne ładowarki są znaczniej bardziej efektywne, niż wcześniejsze modele. Co więcej, poza standardowymi urządzeniami coraz popularniejsze stają się ładowarki szybkiego ładowania, pozwalające znacznie szybciej osiągnąć ponowną gotowość baterii do pracy. Przyszłością są jednak urządzenia bezprzewodowe, które nie wymagają wykorzystywania kabli w celu naładowania baterii. W praktyce są to stacje ładujące o płaskiej powierzchni, na którą wystarczy położyć telefon, a ładowanie zaczyna się automatycznie. Są one już dostępne w droższych telefonach, a nawet w niektórych samochodach.

Rozwój ładowarek do telefonów podlega jednak standaryzacji. Niegdyś każdy producent miał urządzenia dedykowane tylko produkowanym przez siebie telefonom. Z czasem wprowadzono standard wejścia do ładowania, który ostatnio uległ jeszcze większemu uproszczeniu, dzięki czemu wszystkie telefony będą mogły korzystać z każdej ładowarki przewodowej. Zapewne podobnie będzie w przyszłości z ładowarkami bezprzewodowymi.