Jak zorganizować miejsce zabaw dla dziecka

 

Zabawa dla dzieci jest najważniejszym elementem w jego rozwoju. Dorośli mają swoje obowiązki, takie jak praca. Natomiast pracą dla dziecka, często ciężką, jest właśnie zabawa. Dlaczego ciężką? Dlatego, że maluch wchodzi wtedy w nowe role, poprzez naśladowanie dorosłych, często nie potrafiąc czegoś zrobić lub  wchodząc w konflikt z rówieśnikami. Warto więc dziecku zapewnić odpowiednią przestrzeń do zabawy. 

Urządzamy pokój zabaw dla dziecka

mebelki drewniane dla dzieciKażde dziecko, bez wyjątku, naśladuje zachowania tych osób dorosłych, z którymi spędza najwięcej czasu. Pedagogowie i psychologowie twierdzą nawet, że po obserwacji zabaw dziecka są w stanie powiedzieć, prawie ze stu procentową pewnością, jak w domu zachowują się rodzice dzieci i czy jest to sprzyjające środowisko. Praca, jaką dla dziecka jest zabawa, wymaga odpowiedniej, bezpiecznej przestrzeni. Najlepiej aby w domu, we własnym pokoju lub w oddzielnym pomieszczeniu, nasze dziecko miało swoją tak zwaną bawialnie. Jeżeli planujemy urządzić specjalny pokój, to warto postarać się o mebelki drewniane dla dzieci, które są najbezpieczniejsze i najbardziej trwałe. Do pokoju zabaw przyda się więc kilka kolorowych szaf i jakieś pudła na zabawki oraz stolik z krzesełkami, przy którym można będzie zająć się artystycznymi sprawami. Obowiązkowo na podłodzę wykładamy dywan lub specjalną piankę. Ta druga opcja jest nawet wygodniejsza i pozwala dzieciom na większą swobodę. Niech pokój będzie posiadał dużo bodźców w formie np. tablic i huśtawek.

Im więcej bodźców i możliwości, tym lepiej będzie się rozwijać nasze dziecko. Przygotowując więc pokój zabaw zadbajmy o kilka ważnych spraw. Przede wszystkim o bezpieczne i wygodne meble oraz o zabawki, gry i przedmioty sprzyjające ruchowi, które pozwolą dziecku rozwijać się na wszystkich płaszczyznach.