Jak wyremontować komin?

 

Komin ulec może różnego rodzaju uszkodzeniom, które mogą powodować do niszczenia okładzin czy także ściany komina tym samym zeszpecić wygląd domu. Stanowi on integralną część każdego budynku, która również wymaga od czasu nie tylko kontroli technicznej, ale również remontu.

Kiedy należy wyremontować komin i jak się to robi?

wkład kominowy ze staliKomin jako pionowa konstrukcja, którego głównym zadaniem jest przenoszenie spalin w przypadku komina spalinowego, zaś w przypadku komina wentylacyjnego głównie służy do przenoszenia zużytego powietrza. Każdy z tych kominów wymaga od czasu do czasu przeglądu technicznego, którą głównie przeprowadza kominiarz. Jednak również zdarza się, że wymaga wymiany. Wynika to głównie z wysokiej temperatury na którą narażony jest komin w wyniku zastosowania agresywnych produktów, ale również działań atmosferycznych w szczególności na końcu komina na którym kumuluje się najwięcej ciepła. W nowym budownictwie stosuje się kominy systemowe albo murowane, które są wyposażone we wkłady ze stali kwasoodpornej, a więc bardzo odporne. Czasem jednak zdarza się że taki wkład kominowy ze stali jest nie właściwie eksploatowany, w szczególności jeżeli nie jest kontrolowany albo jeżeli ktoś niefachowo się nim się zajmuje. Jego wymiana polega na wyciągnięciu w całości wkładu kominowego i zastąpienie go nowym z blachy kwaso- i żaroodpornej. Ważne by taki wkład posiadał odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Warto dodać, że remonty kominów dokonuje również w przypadku wymiany systemu centralnego ogrzewania.

Prace związane z remontem komina wymaga znajomości wielu rzeczy. Jednak warto dodać, że kontrolę, a tym samym badanie stanu technicznego oraz przepływu powinien zbadać kominiarz. W przypadku braku wiedzy i znajomości na ten temat warto zlecić taki remont firmie budowlanej.