Jak walczyć z zaparowanymi oknami?

Zaparowane okna to problem pojawiający się w okresie jesienno – zimowym oraz na początku wiosny. Powodem jest z reguły zbyt duża wilgotność powietrza w mieszkaniu lub domu. Jak skutecznie z tym walczyć?

Sposoby na zaparowane okna

oknaPierwszym etapem jest zmniejszenie wilgotności poprzez zastosowanie specjalnych osuszaczy. Są to urządzenia zawierające sorbent, który wchłania wilgoć. Następnie jest ona skraplana do pojemnika i raz na jakiś czas musimy wylać z niego zebraną wodę. Wilgotność możemy zmniejszyć poprzez ograniczenie gotowania lub zamontowanie lepszego okapu. W trakcie gotowania lub smażenia, do powietrza w kuchni dostaje się bardzo duża ilość pary wodnej, która w przypadku chłodniejszych dni osadza się na szybie okna. Okap kuchenny ma za zadanie odprowadzić zbędny nadmiar na zewnątrz budynku co znacznie zmieni ilość pary, która pozostanie na szybach. Kolejnym podawanym sposobem na zaparowane okna jest wietrzenie pomieszczeń. Im częściej dajemy dostęp świeżego powietrza do wewnątrz tym lepiej. Należy to ograniczać w sezonie, kiedy jest zimno, żeby nie wyziębić domu. Ostatni sposób jest powiązany z poprzednim. Mowa o zakupie okien w nowoczesnej technologii. Posiadają one wbudowane systemy mikrowentylacji, które sprawia, że zgromadzona w powietrzu woda wydostanie się na zewnątrz. Rozwiązanie to jest idealne dla miejsc takich jak Otwock, w którym jest mała ilość opadów atmosferycznych oraz niewielka amplituda temperatury dobowej. Nowoczesne i atrakcyjnie się prezentujące okna z Otwocka posiadają również specjalne pory, które umożliwiają przedostawanie się pary wodnej na zewnątrz bez możliwości dostępu zimniejszego powietrza z zewnątrz.

Zabezpiecza to narożniki okien przed pleśnią, bo właśnie tam po zgromadzeniu się wody, potrafiło ona się pojawiać i być zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego.