Innowacyjne ocieplanie budynków

 

Budując dom warto zadbać o właściwą jego termoregulację. Od niej zależy, czy zimą będziemy mogli przebywać w cieple, a latem cieszyć się kojącym chłodem. Do tego dochodzi oczywiście kwestia wydatków na dogrzanie czy chłodzenie pomieszczeń. Wydatki na utrzymanie centralnego ogrzewania czy systemu wentylacyjnego są wysokie, lecz z udziałem nowoczesnych rozwiązań w budownictwie można je znacząco ograniczyć.

Nowoczesne systemy termoregulacji budynków

ciepły parapetDzięki dostępnym obecnie na rynku materiałom budowlanym oraz innowacyjnym metodom można znacznie ograniczyć ubytki ciepła. I warto zwrócić uwagę nie tylko na szczelność samych murów, ale i również drobne detale. Jedną najnowszych metod jest tak zwany ciepły parapet czyli nowoczesny system oszczędzania ciepła zmniejszający jego ubytki w okolicy okien. Metoda ta powstawaniu mostków termicznych które wynikają z niedokładnego montażu okien i niedostatecznego przylegania pianki uszczelniającej. Dzięki zastosowaniu takiego systemu zmniejszamy koszta potrzebne na ogrzanie pomieszczenia przy zimowych, niskich temperaturach otoczenia. Jednocześnie wpływamy na zatrzymanie chłodu zimą. Instalacja takiego sytemu wymaga lekkiej modyfikacji sposobu instalowania okna, jednakże nie wpływa to na jakość czy też nawet na ogólny koszt całej konstrukcji. Tak więc nie dopłacamy do naszej inwestycji jednocześnie zyskując w przyszłości na kosztach eksploatacji. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że taka oszczędność energii pozytywnie wpływa na środowisko i jest kolejnym szczeblem do ochrony przyrody.

Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się nad zastosowanymi w nim rozwiązaniami. Może się bowiem okazać, że można było zastosować inne, bardziej wydajne systemy. Niech powyższy przykład będzie nauką, że zwrócenie uwagi na mały szczegół może przynieść nam duże korzyści.