Innowacje w gospodarstwach hodowlanych

 

Pasące się na łąkach pojedyncze krowy stanowią obecnie coraz rzadszy widok. Polska wieś się rozwija, a co za tym idzie zmieniają się również warunki bytowania zwierząt. Jeżeli nasza hodowla jest nastawiona na uzyskanie konkretnego zysku, a nie jedynie na potrzeby własne, musi stawiać na innowacyjność. W innym wypadku staje się nierentowna.

Nowoczesne udojnie w polskich gospodarstwach

hale udojoweHodowla bydła mlecznego jest ściśle związana z pozyskiwaniem wysokiej jakości mleka w dużych ilościach. Spore stado wymaga ogromnego nakładu pracy przy zadawaniu paszy, dojeniu oraz uprzątaniu obory, dlatego dla większej wydajności należy inwestować w nowoczesne hale udojowe. Sprawiają one, że praca odbywa się w komfortowych warunkach zarówno dla hodowcy, jak i dla bydła. Ponadto pozyskiwanie mleka dokonuje się znacznie szybciej oraz w dużo bardziej higienicznych realiach niż w przypadku dojenia ręcznego. Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów hal udojowych. W zależności od potrzeb, wielkości stada oraz gabarytów obory możemy zainstalować udojnię typu rybia ość, bok w bok, tandem lub karuzela. Różnią się one ilością jednocześnie dojonych zwierząt, ich ustawieniem, a także pozycją dojarza. Na wyposażeniu nowoczesnej dojarni powinny znaleźć się urządzenia udojowe, odciągające mleko (dobrze, aby posiadały pojemniki schładzające mleko) oraz wysokiej jakości gumy strzykowe. Te ostatnie mają bezpośredni kontakt ze skórą krowy, dlatego nie mogą powodować podrażnień, ani obniżać higieny pracy.

Hale udojowe sprawiają, że produkcja mleka jest bardziej wydajna, szczególnie jeśli inwestycja obejmuje pełną informatyzację obory. Dodatkowo obok wygody pracy, znacznie podnoszą one warunki bytowania krów, niwelując ich stres, dzięki takim urządzeniom, jak maty antypoślizgowe, muchołapki, drapaczki itp..