Funkcjonalne i estetyczne – meble, szafki wiklinowe

Użycie wikliny jako surowca do wytwarzania niewielkich mebli i rzeczy posiada bardzo długą historię. Już czasy starożytne odnotowują aranżację przestrzeni z wykorzystaniem łozinowych przedmiotów. Łatwy dostęp do surowca, nieograniczone możliwości modelowania i łączenia, stosunkowo prosta technika wyplatania, a także niezwykła dekoracyjność – to czynniki, które wpłynęły na popularność łoziny w wielu miejscach i środowiskach już wieki temu. 

O zaletach szafek wiklinowych

szafki wiklinoweChoć ze względu na cechy fizyczne i mechaniczne zazwyczaj używamy wikliny do funkcjonalnego zagospodarowania miejsc odpoczynku na tarasie lub w ogrodzie, nie wyklucza to jednak zastosowania tych niezwykłych wyplatanych mebli także w wewnętrznej przestrzeni domu. Nowe możliwości techniczne pozwalają wytworzyć z giętkich witek już nie kosze, kołyski, siedziska i stoliki, ale duże sofy, fotele, łóżka, a nawet komody. Szczególnie te ostatnie – regały i szafki wiklinowe – doskonale realizują funkcję estetyczną i przechowalną mebli. Znakomicie wkomponowują się w różne style i wnętrza, szczególnie te z nutą swojskości i przytulności. Swoją naturalną barwą wnoszą do  pomieszczenia ciepło, a dzięki ażurowym splotom – odciążają optycznie masywne i stabilne aranżacje. Wiklinowe szafki są przewiewne – dzięki czemu zapewniają schowanym w nich rzeczom schuche składowanie i dostęp powietrza. W modelu cargo – drewniany stelaż i wysuwane łozinowe szuflady – doskonale służą jako organizer drobnych przedmiotów w kuchni, łazience, sypialni, a nawet salonie. 

Mimo że przywykliśmy do tradycyjnych aranżacji z udziałem drewna, płyt wiórowych czy MDF – to jednak coraz częściej sięgamy po meble z wici wierzbowych. Na szersze zastosowanie wikliny wpłynęły na pewno piękno i trwałość importowanych od niedawna mebli ratanowych. Dzięki nim rodzima wiklina zaczęła szturmem zdobywać większe przestrzenie aranżacyjne i zyskiwać nowy format. Obecnie każdy może pozwolić sobie na rustykalny łozinowy wystrój, który jest trwały jak drewno, ale od niego tańszy.