Czy warto inwestować w silniki na prąd?

 

Kiedy zasilamy silnik prądem stałym, mamy do czynienia z silnikiem prądu stałego, a kiedy zasilamy silnik prądem przemiennym, mamy do czynienia z silnikiem na prąd zmienny. Zasada jest zatem prosta. Obydwa rodzaje silników to silniki elektryczne, czyli takie, które przerabiają energię elektryczną na energię mechaniczną.

Zalety silników na prąd stały

silniki prądu stałegoWał silnika elektrycznego napędza się wraz z przypływem energii elektrycznej. Wytworzona w ten sposób energia mechaniczna może być spożytkowana na różne sposoby (np. w celu napędzania samochodu). Zaletą silników elektrycznych jest wszechstronność. Napędzają one np. tramwaje i pociągi oraz inne pojazdy elektryczne, a w halach fabrycznych praktycznie każda większa maszyna posiada własny silnik elektryczny. Jest to technologia, którą można wykorzystać właściwie w każdego rodzaju maszynach. Odznacza się bardzo wysoką wydajnością, a przy tym nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. Dwutlenek węgla jest wydzielany w dużych ilościach podczas procesu produkcji silników i baterii elektrycznych – mimo to i tak urządzenia korzystające z energii elektrycznej uważa się za proekologiczne. Problem są jednak nie silniki prądu stałego, ale baterie, które magazynują energię elektryczną. Ich pojemność, mimo nieustannego postępu technologicznego, jest wciąż mocno ograniczona. Dlatego nadal widzimy silniki spalinowe będące w powszechnym użytku.

Produkcja silników elektrycznych rośnie z roku na rok i jest to jeden z najbardziej dochodowych sektorów na rynku urządzeń przemysłowych. Również wzrost wydajności i upowszechnienie odnawialnych źródeł energii przełożą się na znaczenie maszyn napędzanych energią elektryczną. Rynek samochodowy już zaczyna powoli rezygnować z aut na ropę, gdyż coraz ostrzejsze normy sprawiają, że ich produkcja przestaje się opłacać.