Biezpieczne i pewne balustrady

Jak pewnie większość osób wie, balustrady mogą być różnie. Tak nazywamy te elementy, które na przykład otaczają balkon, ale balustrady mogą również zabezpieczać schody. Tego rodzaju rozwiązanie stosuje się w prawie każdym domu piętrowym i o takim typie balustrady sobie dziś porozmawiamy. Jaka ona powinna być, by była bezpieczna dla nas samych i dla małych dzieci? Odpowiedzi na te pytania w tekście poniżej.

Kilka ważnych słów o balustradach

balustrady nierdzewneJak już wspomniano, pod słowem balustrada kryje się wiele pojęć, jednak to, z czym najbardziej nam się ono kojarzy, to balustrada zabezpieczająca schody. Gdy schodzimy ze stromych schodów, dobrze mieć się na czym oprzeć, by po prostu nie spaść. Takiej ochrony potrzebują szczególnie osoby starsze, jak i dzieci. Oczywiście balustrady to nie tylko poręcz zabezpieczająca, to także cała barierka, która znajduje się na piętrze, i która chroni nas przed spadnięciem na piętro. Jeśli w domu są małe dzieci, tego rodzaju barierki powinny być również dopełnione specjalnymi bramkami, które nie pozwoliłyby dziecku ani wejść na górę, ani zejść na dół. Dodatkowo tego typu barierki w przypadku małych dzieci w rodzinie, muszą spełniać różne kryteria. Jakie? Otóż odległość pomiędzy szczeblami lub prętami balustrady musi być na tyle mała, by dziecko w żaden sposób nie mogło się przecisnąć. Jeśli chcemy natomiast barierki metalowe, muszą to być balustrady nierdzewne, szczególnie jeśli takie mają również zagościć na naszych balkonach.

Jak wszyscy zapewne dobrze wiemy, balustrady są nam niezbędne, czy to te, które zabezpieczają nasze balkony, czy to te, których zadaniem jest ochrona przed poślizgnięciem się na schodach czy spadnięciem z piętra. Dobrze zamontowane i zaprojektowane balustrady będą pewnie nam służyły przez lata.